Facebook Tunniplaan Toidumenüü Stuudium Outlook Siseveeb Õppematerjalid Opiq Sisene

2.a klassi õpilaste jõuluaeg

3. jaanuar 2024 | Autor: Marika Aruküla

Jõuluaeg algas 2.a klassis 1. advendiküünla süütamisega. Rääkisime, miks jõule peetakse, missugused on jõulukombed, kuidas jõulude ajal teistele head teha ja mida soovida.

 

Detsembri esimesel nädalal hakkasime hoolega jõuludeks valmistuma. Õppisime jõululuuletusi, kuulasime jõulujutte Lasteekraani jõulukalendrist, lugesime ise jõulujutte ja nuputasime matemaatikatundides jõuludega seotud ülesandeid.

 

Tööõpetuse ja kunstitundides meisterdasime jõulukaarte, akna- ja seinakaunistusi. Suure hoolega valmistasid õpilased rühmatöödena päkapikumaju, mis olid meie aknakaunistusteks. Joonistasime päkapikke ja voltisime ning lõikasime kauneid lumehelbeid. Valmis said ka imelised seinakaunistused fooliumist.

 

Esmaspäeval, 11. detsembril külastasime raamatukogu. Kuulasime tädi Evi loetud jõulujuttu ja meisterdasime tema juhendamisel päkapiku kindad, mille peal oli ruumiline lumememm.

 

Teisipäeval osalesime ostjatena jõululaadal, et järgmiseks aastaks osata laadaks valmistuda.

 

13. detsembril toimus loomemajas küünlavalmistamise töötuba, kus meisterdasime kingitusteks meekärjelehtedest küünlaid. Vaatasime huviga loomemajas välja pandud näitust ja loomemaja erilist kuuske.

 

14. detsembril käisime Varbusel maanteemuuseumis ja osalesime jõuluprogrammis „100 aastat Eesti jõule“. Meile tutvustati, kuidas ehiti kuuske 100 aastat tagasi. Lapsed said teada, et sel ajal käisid taludes hoopiski jõulusokud, tuppa toodi õled ja mängiti õlgedes võistlusmänge. Nii said meie poisid ja tüdrukud vägikaigast vedada ja võrrelda, kes on tugevam. Uudistasime eelmise sajandi alguse peamist sõiduvahendit – saani, millega inimesed käisid kirikus. Seejärel tegime õues toreda sõidu hobuse ja saaniga. Eriti armsad olid ponid, kellel olid päkapikumütsid peas ja keda sai paitada. Edasi proovisid õpilased, kuidas saab sõita tõukekelkudega ja kui kõrge on kelgumägi Varbusel võrreldes meie mäega. Külma peletamiseks pakuti lõkkel valmistatud taimeteed ja piparkooke.

 

Järgmisena mindi uudistama, missugused olid jõulud 1960ndatel ja 1970ndatel aastatel, milline tegelane oli näärivana ja mismoodi ehiti kuuske sellel ajal. Õppeklassis õpetati meile, kuidas meisterdada vahukommidest lumememme. Kõige lõpuks saime proovida ja katsetada maanteemuuseumi õppemasinaid ja teha poes sisseoste.

 

15. detsembril küpsetasime kodunduse klassis piparkooke. Omaküpsetatud piparkoogid olid väga maitsvad, aga neid jätkus ka kaunistamiseks.

 

Kui kõik ettevalmistused olid tehtud, võisid jõulud tulla. Järgmisel nädalal oligi jõulupidu, kus vaatasime toredat etendust jõuludest. Meie klassi tuli sel korral päkapikutüdruk, kellele esitati rõõmuga kõik õpitud luuletused ja laulud.

 

Suur aitäh loomemaja, raamatukogu ja maanteemuusemi töötajatele, õpetaja Tiia Mäele, Martini ja Marite emadele. Vaata pilte.