KIK-i õppepäev „Eesti veekogud kaardil ja looduses“
21. mai 2025 | Autor: Külliki Arjokesse
Meie klassil oli 9. mai toredam päev kui tavaline koolipäev. KIK-i õppepäev „Eesti veekogud kaardil ja looduses“ algas Tartu Lodjakojas ning lõppes lodjasõiduga läbi Tartu kesklinna ja kaugemalegi.
Meie juhendaja tutvustas esiti suure kaardi abil Eesti laevatatavaid siseveekogusid. Uhke tunne oli öelda, et meie elame Eesti pikima jõe Võhandu ääres. Oli huvitav kuulata, kuidas vanasti jõgesid mööda kaubavedu toimus. Põnev oli piltidelt näha, kuidas vanasti väikseid paate valmistati ning kuidas käis suurte laevade ehitus. Lodjakojas oli huvitav uurida, kus ja kuidas lotjasid praegu tehakse. Lahedad olid laevade mudelid.
Õues kordasime ilmakaarte nimetusi ning proovisime kompasside abil suundi määrata. Kompassi kasutamist tuleb meil veel harjutada.
Edasi liikusime lodjale Jõmmu. Algul kuulasime veeliikluse reegleid Jõmmu trümmis istudes. Õppisime erinevaid laevateede liiklusmärke ja nende tähendusi.
Kui giid lõpetas oma programmi, siis võisime minna lodja laele. Mugav, mõnus ja rahulik oli istuda pehmete lambanahkade peal. Lodjasõit oli väga ilus.
Lodjasõit oli eriti äge siis, kui saime ees lodja ninas istuda. Ägedalt lahe oli sõita sildade alt läbi. Kapten jättis Jõmmu seisma, kui meie tüdrukud ühe suure silla all laulu üles võtsid. Jõululaul kõlas eriti hästi.
Huvitav oli jälgida loodust ja tegevusi jõe kallastel, kus oli palju kalamehi. Neil oli igaühel oma püügikoht vana mööbliga justkui mugavaks toakeseks sätitud.
Lodjalt maha tulla oli turvaline, kui kapten laevakella helistamisega selleks loa andis. Jõmmuga sõit oli meile uus kogemus. Kunagi tahaks kahemastilise lodjaga Suur Sume ka sõita.
Peale Lodjakoja pererahvaga hüvasti jätmist saime jõerannas keha kinnitada ja mängida.
Koduteel arutasime, et see tore väljasõit oma klassiga meeldis meile väga. Loodame, et läheme veel koos kuhugi.
Artikli on koostanud 5.a klassi õpilased ühistööna.
Fotode autor on Külliki Arjokesse.