Facebook Tunniplaan Toidumenüü Stuudium Outlook Siseveeb Õppematerjalid Opiq Moodle Sisene

Õppeprogramm Vällamäel

12. juuni 2024 | Autor: Kristi Talvik

05. juunil külastasid 6.a ja 6.b klassi õpilased Haanja looduspargis asuvat Vällamäe matkarada, kus Karula rahvuspargi keskuse keskkonnateadlikkuse spetsialist Helen Kivisild viis läbi KIK-i õppeprogrammi “Vällamäe matkaraja pinnamood ja elurikkus”.

 

Kõigepealt tutvustati meile programmi eesmärke, töökorraldust, töövahendeid ning ohutu liikumise reegleid. Saime ülevaate kaitsealast, tutvusime kaardi abil raja skeemiga ning õpilased määrasid kompassiga oma asukoha.

 

Seejärel asusime 2,2 km pikkusele matkarajale. Õpilased jälgisid kaarti ning määrasid oma asukoha kaardil, vaatlesime ümbrust ning arutlesime elurikkuse tähtsuse üle meie igapäevaelus.

 

Kõige suuremat füüsilist pingutust nõudis tõus Vällamäe tippu: 60 m mööda 40-kraadilist nõlva üles. Tegemist on Eesti kõrgeima künkaga, kui arvestada suhtelist kõrgust ning ühe vanima mandrijää sulamisel moodustunud pinnavormiga. Õpilased pidid eelnevalt mõõtma oma pulssi ning seejärel uuesti tippu jõudes ja tegema järeldused.

 

Vällamäe tipus täitsid õpilased töölehe, kus samakõrgusjoonte abil kanti tabelisse vaatluspunktide kõrgused ja joonistati Vällamäe profiil.

Tagasiteel vaatlesime matkarajal veel majandus- ja loodusmetsa ning arutlesime nende erinevuste üle.

 

Vaatamata rohketele sääskedele oli tore ja päikseline matk ning õpilased pidasid vapralt vastu.