Facebook Tunniplaan Toidumenüü Stuudium Office 365 Outlook Õppematerjalid Moodle Sisene

Õppereis Süvahavva villavabrik-muuseumisse

19. september 2022 | Autor: Tiia Mäe

6., 5.a ja 5.b klassi tüdrukute õppereis Eesti vanimate ketrusmasinatega Süvahavva villavabrik-muuseumisse toimus 15. septembril ja 16. septembril. Eesmärgiks oli tutvuda villavabriku tööga ja saada teadmisi villase lõnga valmistamisest.

 

Meid võttis vastu villavabriku lahke perenaine Reet Pettai, kes rääkis kõigepealt villavabriku ajaloost huvitavaid fakte. Siis läksime tutvuma villavabrikus töötavate masinatega, mida kasutatakse villast lõnga valmistamisel.

 

Esimene masin oli villahunt, mille ülesandeks on pestud villast prahi eemaldamine ja samas muudab ka villa kohevamaks. Villahundist lastakse villa läbi kaks korda, et kõik praht saaks eemaldatud. Järgmisena liikusime puhastatud villaga villakraasi juurde, mille eesmärgiks on villa kraasimine, masinast tuleb välja kohev ja õhuke villavaip. Kolmanda masina nimi on heidemasin, mille ülesandeks on teha villavaibast heie. Kõige põnevam ja mürarikkam masin on ketrusmasin. Selle masinaga töötamine nõuab jõudu ja tähelepanu, kuid selle eest saab korraga kedratud 126 pooli ühekordset lõnga. Kui soovitakse mitmekordset lõnga, siis tuleb kasutada korrutusmasinat, kui soovitud jämedusega lõng on valmis, siis toimub haspeldamine ehk poolilt lõnga kerimine vihti. Kõige lõpuks keerutatakse vihid, et neid oleks mõnus transportida.

 

Tüdrukud esitasid huvitavaid küsimusi ja said ise ka mõnda tööd proovida. Õppereis oli igati hariv ja põnev. Kingituseks saime kaasa villavaiba rulli.

 

Suur tänu Reet Pettaile huvitava ja hariva tunni eest!