Facebook Tunniplaan Toidumenüü Stuudium Office 365 Õppematerjalid Moodle Sisene

Õppereis Süvahavva villavabrik-muuseumisse

15. september 2021 | Autor: Tiia Mäe

6.a ja 6.b klassi tüdrukete õppereis Eesti vanimate ketrusmasinatega Süvahavva villavabrik-muuseumisse toimus teisipäeval, 14.09.

 

Eesmärgiks oli tutvuda villavabriku tööga ja saada teadmisi villase lõnga valmistamisest.

 

 

 

Meid võttis vastu villavabriku lahke perenaine Reet Pettai, kes rääkis kõigepealt villavabriku ajaloost huvitavaid fakte. Siis läksime tutvuma villavabrikus töötavate masinatega, mida kasutatakse villast lõnga valmistamisel.

 

Esimene masin oli villahunt, mille ülesandeks on pestud villast prahi eemaldamine ja samas muudab ka villa kohevamaks. Villahundist lastakse villa läbi kaks korda, et kõik praht saaks eemaldatud. Järgmisena liikusime puhastatud villaga villakraasi juurde, mille eesmärgiks on villa kraasimine ja masinast tuleb välja kohev ja õhuke villavaip. Kolmas masin on heidemasin, mille ülesandeks on teha villavaibast heie.

 

Kõige põnevam ja mürarikkam masin on ketrusmasin. Selle masinaga töötamine nõuab palju jõudu ja tähelepanu, kuid selle eest saab korraga kedratud 129 pooli ühekordset lõnga. Kui soovtakse mitmekordset lõnga, siis tuleb kasutada korrutusmasinat. Kui soovitud jämedusega lõng on valmis, siis toimub haspeldaamine ehk poolilt lõnga kerimine vihti. Kõige lõpuks keerutatakse vihid, et neid oleks mõnus transportida.

 

Muuseumis oli võimalus tutvuda ka Eestis kasvatatavate erinevate lammaste villa näidistega. Tüdrukud esitasid huvitavaid küsimusi ja said ise ka mõnda tööd proovida. Õppereis oli igati hariv ja põnev. Kingituseks saime kaasa villavaiba rulli.

 

Suured tänud Reet Pettaile huvitava ja hariva tunni eest! Vaata pilte.