Kohtumine Piret Pääriga

Teisipäeval, 28. septembril oli algklasside õpilastel mõnus kohtumine näitleja ja jutuvestja Piret Pääriga.

Piret Päär on lugusid jutustanud juba 30 aastat ja nagu ta ise räägib, siis tema lapsepõlv oli täis lugude jutustamisi.

Lisaks algklassidele külastas jutuvestja 11. klassi kirjanduse tundi.

 

5. klassi projektülesande II osa

29. septembril kokkasid 5. klassi õpilased koos Liilian Raigiga.
Liilian Raig on tuttav meile saatest “Eesti parim pagar”.

 

Valmistati kõrvitsasuppi sulajuustuga, pastarooga lillkapsa kastmega, porgandiküpsiseid, kõrvitsapräänikuid, smuutit.
Töö toimus rühmades. Iga rühm tegi oma rooga. Päev oli täis põnevust ja elevust. Vaata pilte.

Õppekäik Jõe- ja Järvehuntide Akadeemiasse

24. septembril käisid 7. ja 9. liitklassi õpilased Tartus õppekäigul “Looduse tundmine läbi viikingi silmade”. Alustuseks said noored oma teadmisi näidata õppekäigu juhendaja küsimustele vastates. Õppekäigul saadi teada viikingite seosest Eestiga.

 

Eriti põnev oli arutleda eesti viikingite toidulauast ning ära arvata veeloomi vaid koljude ja naha järgi.

 

Õppekäigu lõpetas laevasõit sügisesel Emajõel. 7. ja 9. liitklassi õpilased jäid õppekäiguga rahule. Arutelu viikingitest jätkus järgmises kirjanduse tunnis pärast õppekäiku.

Euroopa keeltepäeva tähistamine Räpina Ühisgümnaasiumis

26. septembril tähistatakse Euroopa keeltepäeva, et suurendada teadlikkust Euroopa kultuurilisest ja keelelisest mitmekesisusest ning innustada inimesi elukestvale keeleõppele.

 

Räpina Ühisgümnaasiumis toimus keeltepäeva eelselt mitmeid ettevõtmisi: õpilased osalesid keeletundides Vikerraadio poolt korraldatud lustakas äraarvamismängus Mis keeles kõlab Antoine de Saint- Exupery Väike prints? ja mängiti „Minu Euroopa“ digimängu, kus läbiti virtuaalselt 27 riiki ja vastati küsimustele.

 

Esmaspäeval, 27. septembril osalesid RÜG 9.–12. klasside õpilased Euroopa keeltepäevale pühendatud viktoriinis, mille küsimused puudutasid maailmas kõneldavaid keeli ja põnevaid fakte riikide ja isikute kohta.

 

Peamurdmist ja mänguhasarti jagus kõigile. Esikoha saavutas 10. klass, võidukateks Lenna, Krettel ja Reio; teisele kohale platseerus 9.a klassi võistkond koosseisus Helerin, Romio, Rauno ja Renet; kolmas auhinnaline koht kuulus abiturientidele: võistkonnas olid Taire, Harri, Markus Kriiskütt ja Marttis.

 

Kiitus kõikidele osalejatele!

 

Räpina ÜG õpetajad Erasmus+ projektipartnerite kohtumisel Istanbulis.

 

Alates 2020. a septembrikuust osaleb Räpina Ühisgümnaasium Euroopa koolide koostööprojektis „Liitreaalsus-3D“ (ingl. keeles „Augmented Reality-3D“)

 

20.–24. septembrini viibisid Räpina Ühisgümnaasiumi õpetajad Kätlin Neimann, Toni Tamm ja projekti koordinaator Irmen Nagelmaa projektipartnerite kohtumisel Türgis, Istanbulis.

 

Kohtumisel osales viis kooli.

 

Projekti juhib Türgi kutsekool – EYUP IMKB MESLEKI VETEKNIK ANADOLU LISESI. Itaaliat esindas samuti kutsekool ISTITUTO ISTRUZIONE SUPERIORE BERNALDA FERRANDINA. Teised projektipartnerid olid üldhariduskoolid: gümnaasium Makedoonia Vabariigist Second Gymnasium “7 Marsi, Leedust Siauliu r. Meskuiciu gimnazija ja Eestist Räpina Ühisgümnaasium.

 

Korraldajatel oli ette valmistutatud mitmekülgne tegevuskava, mis sisaldas liitreaalsust tutvustavaid töötubasid, kohtumisi ja vestlusi nii kutsekoolis kui ülikoolis (Nisantasi University).

 

Koos arutati läbi virtuaalreaalsuse ja liitreaalsuse erinevused ning kasutusvõimalused õppetöös, tutvuti võimalike rakendustega.

 

Pärastlõunati tutvusid õpetajad Istanbuli vaatamisväärsustega, mille hulka kuulusid Hagia Sophia – Püha Tarkuse Kirik, Topkapi palee, mis oli 1465–1853 aastatel Ottomani sultanite ametlik residents, Dolmabahce palee – viimase kuue sultani residents. Meeliköitev oli ühine laevareis Bosporuse väinal, kust avanes suurepärane vaade Istanbuli linna panoraamidele kogu tema hiilguses ja võimsuses. Suurlinna rahvaarvuks loetakse hetkel 20 miljonit inimest, aga tegelikult olevat see veelgi suurem umbes viie miljoni elaniku võrra.

 

Koostöökohtumisel leppisid projektijuhid kokku iga kooli panuse projekti eesmärkide saavutamiseks ning järgnevate kohtumiste kuupäevad kõigis osalevates koolides. Räpina Ühisgümnaasium on võõrustaja rollis 2022. aasta mais.

 

Lisainfo liitreaalsuse olemuse kohta:

Liitreaalsus on kombinatsioon reaalsest ja virtuaalsest keskkonnast. See võimaldab pakkuda õpilastele reaalse eluga sarnaseid olukordi koolitunnis, kasutades selleks uusimaid tehnoloogilisi võimalusi.

 

Projekti kaudu tahetakse õppida rakendama liit- ja virtuaalreaalsuse vahendeid õpetamisel ja õppimisel. Näitena võib tuua 3D prille, 3D printerit, erinevaid nutikaid internetirakendusi.

 

 

Sügise sünnipäev

Ringi ümber vahtrapuu
lõbusasti tantsib tuul,
lõbusasti huilgab, hüüab,
ise vahtralehti püüab.
Endale neist pähe sätib
sügisvärvilise räti,
kuldse põlle ette seob,
kuldseid lehti täis tal peod,
mängib lehekullaga,
kullas tore hullata.

E. Esop

 

20.–24.09 tähistasid algklasside õpilased sügise sünnipäeva kauni näitusega. Koridoris võis näha palju sügiskompositsioone ja rõõmsavärvilisi pilte. Vaata pilte.

Õppekäik Tartu Ülikooli botaanikaaeda

21. septembril külastas 3.a klass KIK-projekti raames Tartu Ülikooli botaanikaaeda. Projekti teemaks oli „Nad kõik on taimed“.

 

Õppekäigu alguses tegime jalutuskäigu õues, kus tutvusime huvitavate taimedega ning saime teada nende põnevad nimed. Eriti meeldisid õpilastele taimed, mille vilju sai maitsta. Kõigile jäi meelde pisaramänd.

 

 

Kaheiduleheliste taimede süstemaatikaosakonnas selgitas giid, miks on taimedel ladinakeelsed nimed. Nägime 275 aasta vanust lehist. See puu on Tartu Ülikooli botaanikaaiast vanem.

 

Õpilased kuulasid põnevusega, kuidas jugapuust meisterdati vibusid, kuidas suhkruvahtrast tehakse vahtrasiirupit ning kuidas sügisel juudapuulehiku lehed lõhnavad vanillipannkookide järele. Kõik said puu alt korjata kirss-kontpuu vilju, mis maitsesid suurepäraselt.

 

Peagi jõudsime palmihoonesse, kus põnevust pakkusid kilpkonnad. Kaktuste kollektsioonide juurest siirdusime õppeklassi, kus toimus valikvastustega viktoriin. Õppepäeva lõpetuseks maiustasime monstera viljaga.

 

Lastele käik väga meeldis. Nad said küsida palju, näha palju ning teha kodustele näitamiseks palju fotosid. Vaata pilte.