Võru keele nädal

Novembri esimesel täisnädalal on võru keel erilise tähelepanu all niihästi Vana-Võromaal kui igal pool mujal, kus leidub võru keele oskajaid. Tänavu juba 19. korda peetav võru keele nädal on saanud ettevõtmiseks, millesse saab oma panuse anda iga keeleoskaja.

 

Meie kooli selleaastased võru keele nädalaga seotud tegevused toimusid peamiselt ainetundides.

 

1. klass uuris koos õpetajaga võrukeelset sõnavara, otsiti ka sõnu, mille tähendust õpilased teadsid.

2. klassi õpilased lugesid võrukeelset “Tähekest” ja kuulasid võrukeelseid laule.

4. klass mängis Võrumaa ja võru keele teemalist Kuldvillakut.

3. ja 4. klass kohtus raamatukogus lastekirjanik Triinu Laanega.

4.b klass vaatas multifilmi „Vanaesä kinnas“ ja mängis „Sõnade otsimise mängu“.

5.a laulis tuntud võrukeelset laulu „Kõnõtraat“, luges ja tõlkis nalju ning mängis „Sõnade otsimise mängu“.

8.c+9.c klass luges ja tõlkis nalju.

Poistekoori repertuaaris on võrukeelne laul, mida õpitakse laulupeoks.

 

Põhikooli eesti keele ja kirjanduse tundides tõlkisid õpilased omaloomingulisi tekste võru keelde

( https://neurotolge.ee ) ja lugesid neid kaaslastele ette, illustreerisid Aapo Ilvese luuletusi, vaatasid Jupiterist võrukeelseid saateid ja mängisid Kuldvillakut.

Aitäh kõigile võru keele nädalal osalejatele!

 

GLOBE sügiskoolis osalemine

1.–2. novembril toimus Antsla Gümnaasiumis GLOBE sügiskool, kus osalesid meie kooli 8. klassi õpilased Hanna-Mariin Hüdsi, Sandra Kozer, Oskar Laar ja Marleen Punnisk. Lisaks osales sügiskoolis veel õpilasi Antsla Gümnaasiumist, Kääpa koolist ning Põlva koolist.

 

Sügiskooli põhiliseks eesmärgiks oli uue GLOBE lauamängu katsetamine, mis on varasematel GLOBE ekspeditsioonidel välja töötatud ning atmosfäärimõõtmiste läbiviimine.

 

Esimesel laagripäeval mängisid õpilased lauamängu läbi mitmeid kordi, kuid erinevate koosseisudega. Mäng andis palju uusi ja huvitavaid teadmisi.

 

Mängu katsetamise vahel käisid õpilased õues ilmajaamaandmeid mõõtmas. Mõõdeti õhutemperatuuri, õhurõhku, õhuniiskust, sademete kogust ning määrati pilveliike. Järgmisel hommikul toimus ekskursioon erinevatesse kohtadesse, kus toimusid samuti ilmavaatlused. Külastati Hinni kanjonit, Rõuge Ööbikuorgu ja Pesapuu vaatetorni ning Suurt Munamäge.

 

Sügiskool lõppes Võrus. Laagris osalenud õpilased olid väga rahul, et sügiskoolist osa võtsid ning soovivad edaspidigi sellistes tegevustes osaleda. Sügiskooli tegevusi rahastas MTÜ GLOBE Eesti ja Ameerika Ühendriikide Suursaatkond.

 

Matkamäng „Räpina tähtsad kivid“

Kolmapäeval, 30 oktoobril kogunesid 2.b klassi õpilased Räpina Noortekeskuse ette, et osaleda matkamängul.

 

Osalejad jagati rühmadesse, seejärel selgitati rühmasiseseid reegleid ja tänavatel liikumise ohutusreegleid.

Rühm pidi uurima Räpina kaarti ja lugema töölehelt ülesandeid. Retke jooksul tuli leida neli tähtsat kivi ja otsida vastuseid küsimustele.

 

Kokkuvõtet tehes leidsid õpilased, et neil oli matka jooksul vaja kasutada eesti keele, inimeseõpetuse, loodusõpetuse, matemaatika- ja ajalootundides õpitud oskusi ning nad said palju liikuda.

Matkamängu jooksul saadi teada palju uusi teadmisi Räpina kohta. Oli põnev ja huvitav päev.

 

Aitäh Sillele ja Ingale meie juhendamise ja koos matkamise eest. Vaata pilte.

Põlva maakonna koolide 1.–3. klassi ja 4.–5. klassi tüdrukute ja poiste meistrivõistlused rahvastepallis

6. novembril toimus Mesikäpa Hallis Põlvamaa 4.–5. klassi tüdrukute ja poiste rahvastepallivõistlus.

 

Meie kooli tüdrukute võistkond, kuhu kuulusid Liisbeth Andra Jakovleva, Delisa Kangur, Mirell Liivak, Anett Roosileht, Raahel Miroljubov, Sandra Otsing, Kärt Eliise Sing ja Lisete Kallin saavutas II koha.

 

 

Meie kooli poiste võistkonda kuulusid Aston Kõiv, Steven Hansen, Dominic Nukki, Pärtel Truija, Kristofer Piirisild, Sebastian Kristoving, Joel Varik ja Robin Möller, nemad saavutasid IV koha.

11. novembril toimus 1.–3. klassi tüdrukute ja poiste rahvastepallivõistlus.

 

Meie tüdrukute võistkond, kuhu kuulusid Valeria-Lisette Punmann, Elizabeth Randma, Anelle Mens, Emma Talumees, Siret Salla, Hannali Kirjuškin, Berit Härmaste ja Loore Pendis, tõid koju III koha.

 

2.–3. klassi poisid Joosep Rämson, Martin Špilik, Kaspar Dööring, Henri Talvik, Laurits Korts-Lindus, Karl Kozer, Jonathan Palusalu ja Iko Lattu saavutasid oma võistkonnaga IV koha.

 

Isadepäeva kontsert

11. novembril toimus koolis isadepäeva kontsert, kus esinesid 2.b, 1.a, 5.a, 3.a, 4.a klassi ansamblid, 12., 11., 10. , 3.a  ministaarid ning õpetajate trupp.

Grettel Talv esitas laulu ,,Tädi Sohvi” ja Maria Panova ,,Kodus”.

2.b tantsis lustakat „Lombitralli“ ning Tantsutirtsud tantsu  „Sinna-tänna“.

11. klass esitas katkendid näidenditest „Nukitsamees“ ja „Vigased pruudid”.

 

Laureen-Marie Piir ja Karl-Markkus Rebane laulsid laulu „Ära uinu” ning Maia ja Ruve Reinsoni esituses kõlas laul  „Piisad”.

 

Aitäh kõikidele esinejatele ja nende juhendajatele! Vaata pilte.

Ministaaride pidu

8. novembril vallutasid Räpina ÜG lava 160 õpilast koos õpetajatega, et esineda ligi 260-le pealtvaatajale.

Aitäh kõigile esinejatele: 1.a, 7.a, 4.a, 2.a, 9.a,b , 3.a, 7.b, 5.a, 8.a, 10., 11. ja 12. klass ja õpetajad!

 

Suur tänu lastevanematele ja õpetajatele, kes aitasid kaasa ürituse läbiviimisel! Vaata pilte.

Bioloogia 2. õpikoda

4. novembril toimus Tartu Ülikooli teaduskooli juhendamisel õpikoda Räpina ÜG gümnasistidele.

 

Teise õpikoja teemaks olid loomad. Päeva alustati putukate vaatlemisega. Õpilased said läbi mikroskoobi uurida liblikat. Kinnistati teadmisi ning kindlasti saadi teada uusi põnevaid fakte erinevate loomarühmade kohta. Järgnes rühmatöö, kus õpilased said lahata kala. Päev lõppes erinevate loomade häälitsuste ära arvamisega.

 

Autorid Marleen Möller ja Meribel Toim

 

Kohtumine vallavanemaga

Neljapäeval, 7. novembril seadsid 5.a klassi õpilased sammud Räpina vallamaja poole, et kohtuda vallavanem Enel Liiniga.

 

Vallavanem rääkis, milliseid ülesandeid tuleb vallavanemal täita ja kes teda selles aitavad. Õpilased said teada, kuidas vald toetab ettevõtlust ja ettevõtjaid ning kust saab vald rahalised ressursid ja millele need kuluvad. Õpilased esitasid vallavanemale küsimusi neid huvitavatel teemadel.

 

Täname Räpina vallavanemat Enel Liini, et ta leidis oma päevakavas aega õpilastega kohtumiseks.

 

Peakokk koolis

Teisipäeval, 5. novembril said 7.a klassi õpilased võimaluse osaleda projektis „Peakokk kooli“, mille eesmärgiks on avardada õpilaste silmaringi ja tutvustada koka ametit.

 

Taaskord tuli meile külla peakokk Evelin Esajas, kes on õppinud meie koolis üheksa aastat. Evelin rääkis, kuidas temast sai kokk ja millised on selle töö juures väga olulised oskused. Samuti rääkis ta, miks on oluline külmkapis ladustada toiduained rühmiti.

 

Õpilased jagati kolme rühma ja iga rühm sai loosi teel valida valmistatava toidu. Kui retsept käes, siis tuli valida endale vajaminevad toiduained. See tekitas õpilastes elavust, sest nii mõnedki toiduained olid võõrad. Kui toiduained valitud, tuli tutvuda toidu valmistamise tehnoloogiaga, seejärel algas toitude valmistamine. Kõik vajaminevad toiduained rahastati antud projekti raames.

 

Toitude valmistamine meenutas tõeliselt suurköögi tegevust, mille juhendamisega sai Evelin edukalt hakkama. Lisaks toidu valmistamisele, pidi jooksvalt korras hoidma oma töökohta ja pesema nõusid. Kuigi toidud olid õpilaste tundmatud, siis said nad nende valmistamisega edukalt hakkama.

 

Enne laua katmist tutvustas Evelin restoranis käitumise reegleid ja rääkis, kuidas on õige toitu serveerida ja lauale nõusid asetada. Iga meeskond serveeris oma valmistatud toidu. Söömise ajal arutleti õpitu üle, et mida uut saadi teada ja mida võiks teisiti teha.

 

Menüüs oli eelroaks soe köögiviljasalat kanaga, pearoaks metsaseene ramen supp ja desserdiks kaneelisaiad. Prooviti kõiki toite. Õpilastele meeldisid eelroog ja dessert, kuid supp maitses vähestele. Evelin kinkis koolile koos pühendusega oma peakoka põlle.

 

Täname Evelini selle toreda kogemuse eest!

 

Liiklusohutusalane koolitus

Reedel, 1. novembril toimus liiklusohutusalane koolitus 9.a klassile. Koolituse ilmestamiseks kasutati slaide ja videofilme. Filmis nähtu analüüsimiseks kasutati meeskonnatööd ja tehti ka mõned praktilised ülesanded.

 

Koolitaja rõhutas, et õpilased peaksid julgemalt pöörama tähelepanu kaasliiklejate ohutule käitumisele. Näiteks mitte lubama rooli minna alkoholi tarbinud inimesel. Õpetati õigesti kasutama turvavööd. Koolitus oli huvitav ja rikastas õpilaste teadmisi ohutuks liiklemiseks.

 

 

 

Aitäh koolitaja Kadri Kattaile!