Spordinädal

23.–30. septembrini võttis Räpina Ühisgümnaasium osa üleeuroopalisest spordinädalast. Nädala eesmärgiks oli suurendada liikumisharrastusega tegelevate inimeste arvu ja tõsta liikumis- ja tervisealast teadlikkust.

 

23. septembril toimusid 1.–4. klassidele kergejõustikuvõistlused. Õpilased said individuaalselt osa võtta kaugushüppest, palliviskest, 60 m kiirjooksust ja 400 m pikamaajooksust. Parimaid tunnustati diplomi ja auhinnaga.

 

25. septembril jooksid Põlvamaa koolide 30-liikmelised esindused (15 tüdrukut + 15 poissi) maratoni, st 42 195 m, eesmärgiga proovile panna oma kehaline tublidus ja koos meeskonnana tegutsedes püstitada oma kooli rekord maratonijooksus ning püüda ületada maailmarekord 2.01.39 või rinda pista Eesti rekordiga maratonijooksus 2.08.53.

 

Räpina Ühisgümnaasiumi maratonijooksu aeg oli 2.04.07. Osalesid 5.–12. klassi õpilased Mari-Lii Lume, Gerlin Reinson, Kati Karoli Silla, Heleri Kruusamägi, Karina Kolossova, Ketlyn Idion, Merili Kirjuškin, Stella Lisette Kivilo, Karoliis Rohtla, Mirtel Must, Lisett Rämson, Keidi Käär, Emma Elise Talviste, Heleriin Liiske, Agathe Erik, Raul Randma, Tarvi Arbma, Hardi Mathiesen, Harri Mähar, Jaan Junson, Mart Lume, Philip Hrabrov, Oskar Johannes Laht, Reno Palmik, Kevin Paul Talviste, Thomas John Gray, Hans Narusk, Robert Rauba, Roman Gadjak, Karl Mälton.

 

26. septembril osalesid 2.–3. klassi poisid ja tüdrukud Põlvamaa koolide algklasside jalgpallipäeval. Poolel väljakul toimus EJL jalgpallifestival tüdrukutele ja teisel poolel osavusfestival poistele.

 

Vaata pilte.

 

26. septembri õhtupoolikul said oma osavust ja kiirust näidata kogu kooli 2.–12. klassi õpilased ja kogukonna rahvas. Toimus sügisjooks Räpina tänavatel.

27. septembril külastas kooli Nike+Training Club fitnessklubitreener Evaliis Seiler, pakkudes 9.–12. klassi õpilastele mitmekülgset rühmatreeningut.

 

Euroopa keeltepäeva viktoriin Räpina Ühisgümnaasiumis

26. septembril toimus meie koolis Euroopa keeltepäevale pühendatud viktoriin, osalejateks 9.-12. klasside õpilased. Osavõtt oli üsna arvukas; viktoriini küsimused puudutasid maailmas kõneldavaid keeli ja põnevaid fakte riikide ja isikute kohta. Peamurdmist jagus kõigile. Esikoha saavutasid üheksandikud, võistkonnas Karl, Roman, Robert ja Janely; teisele kohale platseerus abiturientide meeskond koosseisus Magnar, Mart, Robert ja Reimo; kolmas auhinnaline koht kuulus 11. klassile, esindajateks Tairi, Eric-Justin, Oskar ja Rasmus.

Kiitus kõikidele osalejatele.

Euroopa keeltepäeva raames said õpilased osa ka veebiviktoriinist ning Vikerraadios kõlanud mängust, kus tuli ära arvata keeled, milles kõlas üks tuntud lastelauluke.

Erasmus+ õpirändel Londonis

Räpina Ühisgümnaasiumi Erasmus+ projekt “Õpime Euroopas, rakendame Räpinas” raames viibisime (allakirjutanud  Räpina Ühisgümnaasiumi  õppekvaliteedijuht Irmen Nagelmaa ja õpetaja Rita Kahu) õpirändel Londonis. Koolitus “Current Trends- Methodology and Implemention” toimus 12.-23.08.2019, selle viis läbi koolituskeskus International House London.

Meie rühmas oli 15 kursuslast kümnest  eri riigist ( Eestist, Gruusiast, Poolast, Ungarist, Šveitsist, Türgist, Indoneesiast, Hiinast, Jordaaniast, Iraagist) .Oli väga meeldiv rahvusvaheline seltskond ja tore juhendaja- õpetajate koolituskogemustega Nick Hamilton.

 

Koolitus koosnes kolmest täistunnist päevas + kodutöö igaks õhtuks. Iga koolituspäev algas elava vestlusringiga, mille käigus jagati muljeid eelmisest õhtust ja hommikupoolest (loengud algasid kell 13.15).Sellele järgnes kodutöö arutelu. Koolitusel tutvustati ja praktiseeriti uuemaid põhimõtteid võõrkeele õpetamisel. Iga päeva jaoks oli ette nähtud mingi kindel teema, samas tegeldi pidevalt töö käigus tekkinud keelealaste küsimustega või väljenditega. Selline õpetaja paindlikkus , millele lisandus hea huumorimeel ,muutis tunnid nauditavaks ja andis juurde uusi keeleteadmisi.

 

Vaba aeg ja nädalalõpp tuli endal sisustada. Koolituskeskus   pakkus selleks ka omapoolseid  üritusi, milledes aktiivselt osalesime.

 

Viibida inglise keele õpetajana ligi 2000 aasta vanuses Londonis on juba iseenesest suure-pärane  enesetäiendamise võimalus .Kuna tegemist on peaaegu 9 miljonilise elanikkonnaga linnaga oli orienteerumine esimestel päevadel üsna suur väljakutse.

 

Üritasime „pakkida“ kaasa nii palju elamusi, kui meie käsutuses olnud vaba aeg võimaldas ja lähtusime kursusel kuuldud ütlusest „ Kui inimene on väsinud Londonist on ta väsinud elust.“

 

Elasime need kaks nädalat Londoni südames ja kõige kuulsamad vaatamisväärsused asusid meile üsna lähedal (kuulus Tower of London ja  Thames oma ajaloost tulvil kaldapealsetega 10 minutilise jalutuskäigu kaugusel).

 

Tooks välja mõned näited meie käikudest Londonis:

Ghost Tour-kahetunnine hilisõhtune tuur läbi ajaloolise linnaosa ja peatustega kuulsate hoonete või mälestusmärkide juures, millele lisandusid giidipoolsed lood seoses kummitustega neis paigus.

 

Golden Tour-kahetunnine bussisõit Londoni linnas koos vastava infoga iga tähtsama objekti kohta.

 

St.Paul`s Cathedral – kõige tuntum Sir Christopher Wreni (kuulus arhitekt 17.-18. saj.) 52-st peale suurt Londoni tulekahju(1666) ehitatud või taastatud kirikust.

 

Liverpool Station– ajalooline raudteejaam. Just sinna toimetati tuhanded juudi lapsed , kes päästeti Saksamaalt ja kes leidsid uue kodu inglise peredes. Raudteejaamas on püstitatud vastav mälestusmärk.

 

Old Springfield`s  Market-kuninganna Victoria ajal rajatud turg, mille vastas kuulus Ten Bells Inn (koht, mis on seotud Jack the Ripperiga  , meile filmist tuntud kui Whitechapeli mõrvar). Muuseas elasime just vanas Whitchapeli linnaosas, ja loomulikult pakkus huvi ka vastav ringkäik kunagistes mõrvapaikades giidi juhendamisel hilisõhtul.

 

Covent Garden– õhtusöök ( kuulus Fish & Chips )rahvarohkes paigas ,kus esinevad erinevad muusikud. Londoni rahvast tulvil kohtade melu on sõnades võimatu edasi anda.

 

Royal Albert Hall– kaunis kontserdimaja, mille  kuninganna Victoria pühendas oma mehele prints Albertile kümme aastat pärast mehe surma aastal 1871 ja mis asub   uhkete Victoria- aegsete majade linnaosas. Kuulasime seal Birminghami Sümfooniaorkestri kontsert.

 

Sky Garden –kõrghoone 35.korrusel asuv aed, kust avaneb igasse suunda  vaade Londonile.

Leidsime aega ka muuseumide külastuseks (Tower of London, British Museum, Museum of London) ja jalutasime hiigelsuures Regent pargis, mille ühes osas asub ka  Londoni loomaaed.

 

Oma nädalalõpureisiks valisime Oxfordi. Linn, kus igal sammul kohtab iidseid ehitisi. Oxfordi Ülikool (aastast 1096 on  vanuselt teine maailmas) koosneb 39-st kolledžist ja on haridust pakkunud 28-le Ühendkuningriigi peaministrile (näiteks Margaret Thatcher, Boris Johnson) ning 69-le Nobeli preemia laureaadile. Võiks veel mainida, et ühe kolledži (Christ Church) ruume kasutati Harry Potteri filmis.

 

Kursuse lõppedes vahetasime aadresse kursusekaaslastega.  Kõikide osalenud maade õpetajad väljendasid valmisolekut ühisteks projektideks tulevikus.

Londoni kuulsad telefoniputkad

Rahvustoit Fish ja chips ( Kala ja friikartulid)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oleme tänulikud sellise toreda võimaluse  eest ja  muljed Londonist on tõesti erakordsed. Soovitame Erasmus + koolitusi kõigile õpetajatele!

 

Räpina Ühisgümnaasiumi võõrkeeleõpetaja Rita Kahu, õppekvaliteedijuht Irmen Nagelmaa

Rahvusvaheline muusikapäev

Räpina Ühisgümnaasium tähistab rahvusvahelist muusikapäeva teisipäeval, 1. oktoobril.

 

Seisata, vaata ja kuulata – kooli fuajees saab näha muusikavideoid kogu maailmast.

 

Rahvusvaheline muusikapäev algatati 1975. aastal. Päeva tähistatakse ülemaailmselt 1. oktoobril. Eesti Muusikanõukogu korraldab sel puhul 2013. aastast tasuta kontsertide programmi, mille raames kõlab ühel päeval elav muusika üle terve riigi.

 

Muusikapäeva kontsertide keskmes on klassika, pärimus ja džäss ühes eksperimentaalsete helidega. Kontserdiprogramm kutsub märkama muusika rolli ja olulisust meie igapäevaelus. Muusika kõlab sel päeval nii traditsioonilistes kontserdisaalides kui ka ootamatuis paigus. Muusikapäeva eesmärk on pakkuda publikule muusikaelamusi ja üllatusi, nihutades tavapärase kontserdi raame.

 

1. oktoobril tasuta Põlvamaal toimuvate kontsertide kava:

▸10.00 Põlva kultuuri- ja huvikeskus – Tartu Arsise kellade ansambel

▸15.00 Põlva kultuuri- ja huvikeskus – Ahto Abner (löökpillid, elektroonika)

▸16.00 Põlva kultuuri- ja huvikeskus – Karl Johan Kullerkupp (marimba, vibrafon)

▸17.30 Põlva kultuuri- ja huvikeskus – Ahto Abner (löökpillid, elektroonika), Karl Johan Kullerkupp (marimba, vibrafon)

 

Üleriigilised päevased sündmused kulmineeruvad tseremooniaga, kus Kultuurkapital ja Muusikanõukogu tunnustavad muusikuid ning annavad üle preemiad. Tseremooniat kannab traditsiooniliselt üle ka Eesti Televisioon. 

 

Toredat rahvusvahelist muusikapäeva!

3. klass loodusharidusprogrammil Piusa jõe ääres

23. septembri ilus päikeseline sügispäev kulges 3. klassi õpilastel Piusa jõe ürgorus Vastseliina linnuse juures. Osalesime KIK-i loodusõppeprogrammis.

Bussisõit Räpinast kestis pea tunni ja kel vähegi mahti, siis bussiaknast oli, mida vaadata: sügisvärvides vahtrapuud, Piusa männimetsad ja liivakarjäärid, sookured põllul, huvitavad vaated Meremäelt Kagu-Eestile.


Vastseliina linnuse juures kohtusime matkajuhtide Heleni ja Margitiga. Jagunesime kaheks grupiks ning asusume rajale. Teel oli vaja täita erinevaid vaatlusi, lapsed tegid katseid ja lahendasid praktilisi ülesandeid, vaheldust pakkusid lõbusad mängud. Eriti tähelepanelikud lapsed kohtusid liivakivipaljandi juures jäälinnuga ning nägid teiste veeloomade tegutsemisjälgi.


Üks osa matkarajast kulges ajaloolise piiskoplinnuse alal ning seal oli kõige huvitavam kindlusetorni ronimine. Sugugi vähemtähtis polnud infotahvlitelt ajaloo kohta uurimine. Matkapäev lõppes ühises ringis: joped seljast, kindad käest kooritud, sai igaüks meenutada, mida nägi, kuulis või õppis. Arvamused ja kokkuvõtted olid positiivsed.


Õpilastega olid koos klassijuhataja Hele Aia ja lapsevanemad Aveli Talumees, Maarja Must ja Ly Lember.