Arhanna Sandra Arbma rahvusvahelisel online-muusikavõistlusel

European Academic Artists Associationi korraldatud rahvusvahelisel online-muusikavõistlusel XII Odin International Music Online Competition 2024 saavutas Arhanna Sandra Arbma 10–14-aastaste vanuseklassis I koha, saades konkursil ainukesena 100 punkti süsteemis 100 punkti.

 

Arhanna Sandra juhendaja Räpina Muusikakoolis on Margot Suur ja kontsertmeister Jürgen Järvpõld. Arhanna esitas ühe oma lemmiklaulu „Bridges“, millega esindas Alika Eestit Eurovisiooni lauluvõistlusel.

 

Antud rahvusvaheline online-muusikavõistlus otsib muusikatalente üle kogu maailma erinevates kategooriates.

 

Õpirändel Norras

Eile, 8. aprilli varahommikul, startisid 10. ja 11. klassi õpilased Tallinna lennujaama poole, et osaleda Nordplus projekti “Kliimamuutused pärast covidit 2022-24″ õpirändel Norras.

 

Sihtkohta jõudmiseks tuli läbida 337 km maalilisi vaateid. Möödaminnes nägime ka 1994. aasta taliolümpialinna Lillehammerit, kus me ka korraks peatusime.

 

 

Kohale jõudes jaotati meid tubadesse ja tutvusime Dombasi linnakesega. Siin on veel talv.

Hilsen fra Trolltun. Vi sees!

 

 

Teisipäeval, 9. aprillil alustasime päeva kell 8, et võtta Dombasi ja Otta õpilased bussi peale ja liikuda edasi Lomi. Sõitsime piki mägiteed. Teel andsid Norra õpilastest giidid meile piirkonnast ülevaate ja tutvustasid kohalikke vaatamisväärsusi.

 

Lom on tuntud oma ajaloo ja Norra ühe vähese säilinud püstpalkkiriku poolest. Norra kirjanikud Sigrid Undset ja Knut Hamsun on siit pärit.

 

Linnake asub Galdhøpiggeni ja Glittertindi vahel, mis on Norra kõige kõrgemad mäetipud. Jõudes Lomi, külastasime sealset mäemuuseumi, kus räägiti meile kliimamuutustest ja elust mägises piirkonnas. Peale seda einestasime kohalikus pagariäris. Õpilastest giidid tegid meile ekskursiooni linnakeses.

 

Õhtu lõppes Norra-teemalise viktoriini ja seltskonnamängudega.

Autorid: Hanna-Marleen Oras ja Agathe Erik.

 

        

 

Kolmapäev, 10. aprill algas tempoka jalutuskäiguga Trolltunist Dombasi koolini. Koolis jagati meid kolmeks grupiks ning tutvustati koolimaja. Seejärel suundusime geograafiaklassi, kus vestlesime kliimamuutuste teemal ja meie õpilased kandsid ette vastavasisulise esitluse. Lisaks tutvustasime Dombasi õpilastele erinevate slaidiesitluste abil Eestit, teemadeks olid Eesti loodus, mütoloogia, ülikoolilinn Tartu ja naljakad faktid meie riigi kohta.

 

Lõunasöögiks pakuti vürtsikaid takosid, mis on mitteametlik norra rahvustoit. Peale maitsvat lõunat kogunesime auditooriumisse, kus räägiti norra animaatorist Anita Killist ning koos vaatasime tema lühifilmi “The Hedge of Thorns”. Lühifilm jutustas laste saatusest sõja ajal.

 

Päeva keskel toimus pingeline kahetunniline võrkpalliturniir. Alguses võistlesime Eesti-Norra segavõistkondades ning turniiri lõpus toimus viimane mäng Eesti ja Norra vahel. Võitjaks osutus Eesti õpilaste võistkond.

 

Kehakinnituseks pakuti kõigile hot doge äsja grillitud vorstidega.

 

Sportlik meeleolu ei lõppenud võrkpalliturniiriga. Einestamise järel kogunesime taas võimlasse, et oma reaktsioonikiirus ja tähelepanuvõime proovile panna. Eesti õpilased olid jälle võidukad.

 

Peale seda läksime sööklasse ning toimus viktoriin segavõistkondadele. Viimaseks tegevuseks Dombasi koolis oli norra toitude maitsmine. Pakutud toitude hulgas olid näiteks makrell tomatikastmes, traditsiooniline pruun norra juust ning erinevad maiustused.

Autorid: Elizabeth Tens ja Alisa Burdina.

 

         

 

Neljapäeval, 11. aprillil oli päev, mil saime ringi uudistada omapäi. Õpilased jalutasid Dombasis, varusid suveniire ja maiustusi.

 

Grupp õpilasi otsustas ette võtta jalgsimatka meie hotelli taga asuva Hardbakkeni suusamäe tippu. Teekond tippu oli päris järsk ning tegime mitu peatust, kus puhkasime ja nautisime imelisi vaateid. Raske teekond tasus end ära: mäe tippu jõudes avanes võrratu vaade ümbrusele.

 

Mäest alla minnes kasutas Kermo jopet kelguna, Kristjan kukerpallitas, Tanel, Romet ja Hanna tulid alla jooksusammul ning Daniil laskus rahulikult kõndides. Kuigi katsumus oli raske, oli see igati vaeva väärt seiklus.

 

Õhtu lõppes lõbusate seltskonnamängudega.

Autorid: Romet Ula, Tanel Otsing ja Kermo Küüts.

 

    

 

Reisi viies päev algas sõiduga Ottasse, kus meile tutvustati kooli. Erinevus meie kooliga on see, et samaaegselt toimub seal ka kutseõpe. Kogunesime kooli auditooriumisse, kus Kristjan tutvustas Eesti ajalugu ja poliitikat. Peale seda jagati meid gruppidesse Norra õpilastega, kellega koos vastasime erinevatele küsimustele Norra ja Eesti poliitika ning keskkonna teemadel.

 

 

Lõunaks kogunesime sööklasse, et süüa, samal ajal laulis meile Ukraina päritolu õpilane sõprusest.

 

Seejärel suundusime raamatukokku, kus kooli direktor rääkis meile Skandinaavia kirjandusest ning tähistasime oma viimast päeva Norras šokolaadikoogiga. Päev jätkus klassiruumis, kus panime oma teadmised proovile Kahootis ning tutvustasime Eestit ka Otta õpilastele.

 

Päeva lõpetuseks võtsime koos Norra õpilastega ette jalutuskäigu Otta linnas. Kuna kojusõit algas juba öösel, otsustasime ooteaja sisustada õudusfilmide vaatamisega.

 

Meie fantastiline nädal Norras on sellega lõppenud.

 

Osalesid: Sandra K, Meryl, Marleen, Karoliis, Mirtel, Meribel, Tanel, Romet, Daniil, Daisy, Alisa, Elizabeth, Kristel, Hanna-Marleen, Agathe, Merili, Sandra V, Kermo, Kristjan ja Algis.

Õpetajatest osalesid projektis Karin Tuul ja Aira Meitus.

 

Autorid: Meryl Talv ja Sandra Kahu

 

      

Erasmus+ õpirändel Slovakkias

Reedel, 19. aprillil oli seiklusterohke päev. Štiavinské Bane kaevandusmuuseumis laskusime 92 meetri sügavusele. Giidi juhtimisel läbisime kaevandusloo erinevaid ajastuid. Selles, 17. sajandist pärit tööstuses kaevandati kulda, hõbedat, vaske ja tsinki.

 

Banská Štiavnica linnas tõusime 618 meetri kõrgusele Kalvaria mäele, et imetleda sinna püstitatud kirikut ja avarat vaadet kaunile maastikule ning linnale. Sajandite eest peeti mäel valvet türklaste rünnakute puhuks, hiljem oli sinna rajatud kirik palverändurite sihtkohaks.

 

Linna botaanikaaia külastusel sai uudistada sekvoiasid, seedermände, tsuugasid, jugapuid ja muid taimi.

 

Projektinädala lõpuõhtul üllatas Levice kool erasmuslasi võimsa rahvarohke kontserdiga. Projektis osalejatele Grete Tuusale, Anette Kalale, Jaana Mari Kalale, Laura Heeringule, Gregor Mathias Rämsonile, Hannes Kergele ja Kevin Möllerile anti pidulikult üle tunnistused. Tänasime projektinädala korraldajaid omalt poolt elamusrohke nädala eest.

 

Õpilasi saatsid õpetaja Kristi Talvik ja projektijuht Irmen Nagelmaa. Vaata pilte.

 

Neljapäeval, 18.aprillil toimusid tegevused rahvusvahelistes rühmades. Külastasime Levice linna kõrgeimat vaatekohta. Giid tutvustas Kalvaria paikkonna tekkelugu, mis ulatub 15 miljoni aasta taha ja looduse eripärasid. Põhjalikumalt tutvusime looduspargi taimestikuga ja imetlesime vaatetornist vulkaanilisi mäeahelikke ning Levice linna.

 

Meie vastuvõtjad on uhked oma modernse õppekeskuse Lesná škola üle. Õppekeskuses määrasime õpirühmades metsloomi nende nahkade, häälte ja jälgede järgi ning mängisime interakiivset jahimängu.

 

Kogu metsakooli keskus köitis oma eksponaatide, inforohkuse ja aktiivõppe võimalustega.
Vaata pilte.

 

Kolmapäeval, 17. aprillil toimus matk Slovak Paradise National Parki. Meie jaoks oli see erakordne kogemus ronida mööda mägist kaljuserva järjest kõrgemale, kuni jõudsime Geravy mäetippu (1032m). Seal nägime nii Šoti mägiveiseid, küülikuid kui ka emusid.

 

Tagasitee kulges orgu mööda alla, läbi pöögimetsa koos kaunite vaadetega ümbrusele.

 

Pärastlõunal tegime peatuse Banska Bystrica linna keskväljakul, vaatasime II maailmasõja aegse holokausti mälestuseks püstitatud ausammast, rääkisime Slovakkia ajaloost ning nautisime päikeselist ilma. Vaata pilte.

 

Teisipäeval, 16. aprillil sõideti mööda Čiernohronska metsaraudteed Čierny Balogi metsakahjustuse piirkonda. Tutvuti kuuse-kooreüraski kahjustustega metsas, õpiti märkama kahjustunud puid ning tutvuti feromoonpüüniste kasutuse põhimõtetega.

 

Õpitoas määrati üraskite hulka, puidu tüüpe ja iga õpilane sai valmistada nahast mälestusehte. Päeva teisel poolel sõideti Telgarti suusakeskusesse, kus tehti väike matk ümbruskonnas.

 

Õhtul toimus disko, kus tantsiti koos osalevate maade poplugude saatel. Vaata pilte.

 

Esmaspäeval, 15. aprillil tervitas kooli juhtkond külalisi leiva ja soolaga ning õpilaskontserdiga kooli fuajees. Erasmuslased tegid esitlusi oma maade ja koolide kohta, tutvuti Levice linnaga ja külastati linnavalitsust. Ajaloolises linnavalitsuse hoones võtsid õpilasi ja õpetajaid vastu kaks abilinnapead. Nad tegid ülevaate linnavalitsuse tööst.

 

 

Õpilasi majutavad pered. See annab neile erilise kogemuse võõrkeeles suhtlemises ja kohalikust eluolust. Vaata videot.

 

14. aprillil alustasid seitse Räpina Ühisgümnaasiumi 8. klassi õpilast Erasmus+ õpirännet Slovakkias. Projekt „Mets – meie maailma peegel“ tõi kokku Slovakkia linna Levicesse viie riigi: Prantsusmaa, Itaalia, Tšehhi, Slovakkia ja Eesti partnerkoolid. Võõrustajaks on Katolicka spojena skola sv. Vincenta de Paul.

 

 

Nutispordi vabariiklikud meistrivõistlused

17. aprillil toimusid Pärnus Eesti karika- ja meistrivõistlused nutispordis.

 

Meie kooli õpilased saavutasid suurepäraseid tulemusi:

Harri Talvik 6.a I koht

Henri Talvik 2.a III koht

 

Räpina ÜG meeskond (Harri Talvik, Henri Talvik, Keneth Jõks) saavutas karikavõistlusel 5. koha.

 

Palju õnne nii õpilastele kui ka Ene Hainsoole, Marika Arukülale ning Külliki Arjokessele.

 

Suur tänu õpilasi saatnud Tanel Talvikule ja Margit Ämarikule.

Foto: Tanel Talvik

Õppekäik AHHAA-sse

16. aprillil külastasid 1.a, 1.b ja 1.v klassi õpilased Kultuuriranitsa programmi raames SA Teaduskeskust AHHAA.

Õpilastele pakkus päev palju uusi elamusi ning avastamisrõõmu, sest oli võimalus külastada ka dinosauruste näitust.

Kõik õpilased osalesid töötoas „Seebilabor“. Lapsed said teada, kuidas vanasti kodus seepi keedeti ning neil oli võimalus ise teha soovitud kuju, lõhna ning värviga seep. Valminud toote said väikesed meistrimehed koju kaasa võtta.

Päeva lõpus külastasime AHHAA Teaduspoodi, kust igaüks sai osta endale mälestuseks mõne meene. Märkamatult oli jõudnud kätte aeg asuda koduteele.

 

TÖÖPAKKUMINE

Räpina Ühisgümnaasium ootab järgmisest õppeaastast oma kooliperega liituma

· matemaatikaõpetajat,

· klassiõpetajat (kasuks tuleb HEV õpilaste toetamise koolituse eelnev läbimine),

· eesti keele ja kirjanduse õpetajat (vanemapuhkusel oleva töötaja asendus).

 

Kandideerija peab vastama õpetaja kvalifikatsiooninõuetele (võib olla omandamisel).

Tööle asumise aeg august 2024

 

Avaldus, CV ning haridust ja täiendõpet tõendavate dokumentide ärakirjad saata hiljemalt 17.05.2024 aadressil Räpina Ühisgümnaasium Kooli 5 Räpina 64504 või
elektroonselt aadressil kool@rapina.ee

Info kool@rapina.ee

Digiturvalisuse päev

8. aprillil külastasid meie kooli Tartu Ülikooli tudengid, kes viisid õpilastega läbi digiturvalisuse mänge ja meediaõpetuse töötubasid. Õppimine toimus läbi eakohaste liikumis- ja rollimängude.

 

Esimese kooliastme õpilastega käsitletud teemad olid privaatsus ja parool, digitaalne jalajälg ning kuidas internetis ette tulevate ebameeldivate olukordadega hakkama saada (küberkiusamine, võõrastega suhtlemine ja isiklike andmete jagamine, hirmutav digisisu, internetipettused ja peidetud reklaam).

 

Teise kooliastme teemadeks olid kahjulik ja kiuslik internetisuhtlus, loata pildistamine ja filmimine ning privaatse info jagamine internetis, valeinfo tunnused ja internetis nähtu kriitiline hindamine.

 

Kolmandas kooliastmes käsitleti sotsiaalmeedia algoritme, valeinfo eri liike, vandenõuteooriaid, ajakirjanduse ja sotsiaalmeedia toimemehhanismide erinevusi ning informatsiooni kontrollimist.

 

Õpilased osalesid aktiivselt õpitegevustes ja tagasiside neilt oli positiivne. Meeldisid mängud, mitmesuguste probleemülesannete lahendamine rühmades ning arutelud elust enesest pärit juhtumite üle.

 

Aitäh tudengitele mitmekülgselt hariva päeva läbiviimise eest. Projekti rahastab Saksa Liitvabariik.

Õpirändel Norras 5

Reisi viies päev algas sõiduga Ottasse, kus meile tutvustati kooli. Erinevus meie kooliga on see, et samaaegselt toimub seal ka kutseõpe. Kogunesime kooli auditooriumisse, kus Kristjan tutvustas Eesti ajalugu ja poliitikat. Peale seda jagati meid gruppidesse Norra õpilastega, kellega koos vastasime erinevatele küsimustele Norra ja Eesti poliitika ning keskkonna teemadel.

 

 

Lõunaks kogunesime sööklasse, et süüa, samal ajal laulis meile Ukraina päritolu õpilane sõprusest.

 

Seejärel suundusime raamatukokku, kus kooli direktor rääkis meile Skandinaavia kirjandusest ning tähistasime oma viimast päeva Norras šokolaadikoogiga. Päev jätkus klassiruumis, kus panime oma teadmised proovile Kahootis ning tutvustasime Eestit ka Otta õpilastele.

 

Päeva lõpetuseks võtsime koos Norra õpilastega ette jalutuskäigu Otta linnas. Kuna kojusõit algas juba öösel, otsustasime ooteaja sisustada õudusfilmide vaatamisega.

 

Meie fantastiline nädal Norras on sellega lõppenud.

 

Osalesid: Sandra K, Meryl, Marleen, Karoliis, Mirtel, Meribel, Tanel, Romet, Daniil, Daisy, Alisa, Elizabeth, Kristel, Hanna-Marleen, Agathe, Merili, Sandra V, Kermo, Kristjan ja Algis.

Õpetajatest osalesid projektis Karin Tuul ja Aira Meitus.

 

Autorid: Meryl Talv ja Sandra Kahu

 

Õpirändel Norras 4

Neljapäeval, 11. aprillil oli päev, mil saime ringi uudistada omapäi. Õpilased jalutasid Dombasis, varusid suveniire ja maiustusi.

 

Grupp õpilasi otsustas ette võtta jalgsimatka meie hotelli taga asuva Hardbakkeni suusamäe tippu. Teekond tippu oli päris järsk ning tegime mitu peatust, kus puhkasime ja nautisime imelisi vaateid. Raske teekond tasus end ära: mäe tippu jõudes avanes võrratu vaade ümbrusele.

 

Mäest alla minnes kasutas Kermo jopet kelguna, Kristjan kukerpallitas, Tanel, Romet ja Hanna tulid alla jooksusammul ning Daniil laskus rahulikult kõndides. Kuigi katsumus oli raske, oli see igati vaeva väärt seiklus.

 

Õhtu lõppes lõbusate seltskonnamängudega.

Autorid: Romet Ula, Tanel Otsing ja Kermo Küüts.