8.a ja 8.b ekskursioon Viljandisse

Foto: Siim Vahur

Soovitame kõigile krimisõpradele!

 

Viljandi Ugala teatris etendub noortele mõeldud lavastus „Piruka magus põhi“. Lugu on kriminaalselt kaasahaarav. Publiku tähelepanu köidavad sisu, vorm ja teostus.

 

Miks on etendusel selline magus pealkiri?

Vastusevariante kuulete 8.a ja 8.b klasside õpilastelt, kes külastasid trimestri viimasel päeval Ugalat.

 

Veel soovitame kõigile, kellele meeldib iseseisvalt avastada erinevaid paiku, Viljandi kesklinna interaktiivset kaarti. Räpina kaheksandikud läbisid 16 kontrollpunkti, kus tehti oma grupiga pilt vaatamisväärsuse taustal. Oli hariv jalutuskäik koos meeleoluka pildistamisega.

 

Foto: Väino Valdmann

 

 

 

 

https://www.puhkaeestis.ee/et/otsing?q=viljandi

Osalemine kodanikupäeva viktoriinis

15.–25. novembrini said 9.–12. klassi õpilased oma teadmisi proovile panna Integratsiooni Sihtasutuse poolt korraldatud kodanikupäeva e-viktoriinis „Kui palju sina tead“, mis keskendus huvitavatele faktidele, sündmustele ja elule Eestis. Mõõdukalt keerukas ja põnev viktoriin koosnes 50 küsimusest. 

 

Aitäh kõigile osalejatele! 

 

Meie kooli parimateks osutusid järgmised õpilased: 

9. klass 

I koht Merili Tiigimägi 

II koht Stella Saksing 

III koht Romio Tikka 

10. klass 

I koht Heleri Kruusamägi 

II koht Erle-Mai Pabusk 

III koht Lenna Haamer 

11. klass 

I koht Liisi Otsing 

12. klass 

I koht Harri Mähar 

II koht Ken-Marten Puusaar 

III koht Marttis Ladev 

 

Üldvõitja on Harri Mähar. Palju õnne!

Kadritrall

24. novembril ehk kadrilaupäeval olid algklasside õpilased koolis valgetes riietes, sest toimus kadripäeva tähistamiseks kadritrall.

 

Iga klass või paralleelid koos pidasid kadritralli, mille käigus tutvustati ja meenutati kadripäevaga seotud kombeid, tantsiti ja lauldi, lahendati mõistatusi.

 

 

Kõik algklasside õpilased said oma teadmisi kadripäevast proovile panna võistlusmänguga Kahoot. Laste arvates oli tore päev. Vaata pilte.

Võru keele nädal

Võru keele nädalat tähistatakse novembri esimesel täisnädalal. Sellel aastal 1.–7. novembrini toimunud üle-eestiline võru keelt tutvustav nädal oli juba kuueteistkümnes. Eelmise aasta võru keele nädalal said hoo sisse mõned ettevõtmised, mis jätkusid ka tänavu.

 

Sel aastal asusid tööle võru keele agendid nr 002, kelle ülesanne oli oma igapäevasuhtluses võimalikult palju võru keelt kasutada ja ka teisi selleks julgustada. Sama tegid eelmisel aastal agendid nr 001. Sel aastal oli agentide sõnum „Kiildke vai är – ma iks kõnõlõ!“ (Keelake või ära – ma räägin ikka).

 

Meie koolis toimus võru keele nädal 1.–5. novembrini. Triin Nagel Võru Instituudist viis läbi võru keele ja kultuuri tutvustustunde. Loeti, mängiti ja lauldi võru keeles. Õpilased osalesid ka veebiviktoriinides ja vaatasid võrukeelseid saateid (ERR Jupiter). Tutvuti „Võro-eesti-võro sõnaraamatu“ veebivariandi https://synaq.org/ kasutusvõimalustega, mille abil tõlgiti erinevaid tekste.

Euroopa jäätmetekke vähendamise nädal 20.–28.11.2021

20.–28. novembrini osaleme Euroopa jäätmetekke vähendamise nädalal järgmiste tegevustega:

algklassides toimuvad arutelud, meisterdamised, õppe- ja lauamängud jäätmete sorteerimisest ja taaskasutamisest.

 

Põhikooli klassides vaadatakse õppefilme www.maailmakool.ee ja www.mondo.ee  keskkonnas ja peetakse väitlusi ringmajanduse teemal.

 

10.–11. klassid osalevad 24. novembril vestlusringis ja õpitoas „Nullkulu eluviis“. Arutelu ja töötoa viib läbi nullkulu eluviisi praktiseerija Liisa Aavik. www.suletudring.ee

 

Jäätmetekke vähendamisele suunatud tegevused jätkuvad terve õppeaasta jooksul.

Ennetustegevus “Helkuriga sõbraks”

Oktoobris kutsusid Kagu politseijaoskonna abipolitseinikud osalema Võru-, Põlva- ja Valgamaa koolide 3. ja 4. klasside õpilasi ning noortekeskuste noori liiklusteemalistel ennetustegevustel “Helkuriga sõbraks”. Eesmärgiks oli meelde tuletada pimedal ajal enda nähtavaks tegemise vajalikkust.

 

Esimeseks etapiks oli terve nädal kestev viktoriin, millele vastasid meie kooli 3. ja 4. klassid. Koos sotsiaalpedagoog Anetega, kes oli ka ennetustegevuse üks eestvedajatest, tehti algust vastates esimesele küsimusele koolis tahvelarvutites. Ülejäänud neljal päeval vastasid õpilased küsimustele iseseisvalt kodus. Julgelt võib väita, et meie kooli osalemisaktiivsus oli väga suur.

 

Teises etapis oli õpilastel võimalus joonistada pilt või kirjutada luuletus enda nähtavaks tegemise vajalikkusest. Õpilaste andekaid ja vahvaid pilte ning riime oli palju. Kõigi osalejate seast valiti loosimise käigus välja 66 nime, kes said aktiivse osalemise eest auhinnad.

 

Meie koolist osutusid valituks kaks õpilast – Joanna Kokmann 4.b klassist ja Aleksandra Boikova 3.b klassist. Joanna paistis silma aktiivse osalemisega viktoriinil, Aleksandra sai auhinna vahva pildi eest. Neljapäeval, 18. novembril, oli laste jaoks üllatus suur, kui tundi astus politseivormis mees – korrakaitseametnik Rainer Rahasepp. Õnneks oli politsei vajadus meie poole pöörduda ainult headel põhjustel – korrakaitseametnik tuli Joannale ja Aleksandrale üle andma auhindu.

 

26. novembril on kõigil võimalus osaleda ka helkurkõnnil ja näidata aktiivselt eeskuju helkurit kandes. Vaata nüüd üle, kas Sinu jopel ikka on helkur!

 

  

Räpina õpetajad projektipartnerite kohtumisel Itaalias, Bernaldas

 

Seoses osalemisega Erasmus+ projektis „Liitreaalsus-3D“ viibisid kolm Räpina Ühisgümnaasiumi õpetajat Aira Meitus, Karin Tuul ja Irmen Nagelmaa 15.–19. novembrini projektipartnerite kohtumisel Itaalias, Bernaldas.

 

Teistkordse koostöökohtumise teemaks oli „Liitreaaluses rakendused“. Bernalda kutsekool, kus õpitakse maaastikuarhitektuuri, turismikorraldust, majandusarvestust ning üldhariduslikku gümnaasiumi õppekava ( IISS “Bernalda-Ferrandina” di Bernalda ), võttis vastu kolme riigi- Eesti, Leedu ja Türgi koolide esindajad. Projektis teeb kaasa ka Makedoonia kool, kuid seoses keeruliste, koroonaviirusest tingitud oludega, Makedoonia ei osalenud.

 

Bernalda asub Lõuna-Itaalia imekaunis Matera maakonnas, mis on rikas arheoloogiliste leidude ja iidsete hoonete poolest, ulatudes tagasi kuni 2000 aastase ajaloo tagustesse aegadesse. Nüüdisaegne õpikäsitus on aga teemaks kõigis projektis osalevates koolides.

 

Bernalda kool tutvustas õpilaste liitreaalsuse töid, kus  muuseumis hoitavate esemetükkide põhjal on tekitatud esemete terviklik kujutis. Seda saab näha siin.

 

Õpetajate koostöönädalasse kuulus ka rikkalik kultuuriprogramm. Külastati Metaponto linna, kus Pythagoras rajas esimese kooli ning kus asub muljetavaldav arheoloogiamuuseum. Ülipõnevaks osutusid Tursi 10. sajandi kindlus-vanalinn ja Matera koobaslinn. Bernalda kooli õpilased tegid giidituuri kohalikus kindluses ja Jumalaema kirikus.

 

Projektikohtumisel osalenud said tunda võõrustajate sooja külalislahkust, nautida kohalikke maitseid ja imetleda hingematvaid loodusvaateid kogu teekonna vältel. Vaata pilte.

Osalemine nutiviktoriinil

15.-19. novembrini toimus üleriigiline nutiviktoriin.

“Nutt tuleb peale”, mida korraldab aastaid Pärnu Rääma Põhikool.

Eesmärk on kaasata koolide õpilasi oma teadmisi ja oskusi proovile panema infootsingus.

Meie koolist osalesid järgmised klassid: 7.a, 8.a, 8.b, 9.a, 9.b,10. ja 12. klass.